Tuesday, August 16, 2022
HomeEventsNominees List Revealed & Pictures From The 8th BEFFTA UK 2016 Nomination...

Nominees List Revealed & Pictures From The 8th BEFFTA UK 2016 Nomination Night!

BEFFTA 2016  NOMINEES

Stars and dignitaries gather in Mayfair on the 1st of September for the 8th annual BEFFTA UK press and nomination launch where the official final nominations were revealed. See  pictures from the nomination night and stars who made the list below.

The main grand award ceremony which celebrates under one roof film directors, actors, actresses beauty pageants, musicians, fashion designers, journalists, authors, djs, models, radio personalities, TV personalities, sports personalities and many others will take place on 27th and 28th October.  The prestigious event will be hosted by legendary Hollywood actor Dr Winston George Ellis and BEFFTA CEO Dr Pauline Long. 

 

VOTING WILL BEGIN ON THURSDAY 15/09/2016

&

CLOSE ON SUNDAY 16/10/2016

Entertainment Category

Music

  1. Best Female Act: Beverly Knight, Zeeteah Massiah, Emile Sande, Kimberley SK, Laura Mvula, T-licious, SHiiKANE, Lady Leshurr, Paigey Cakey, Nadia Rose, Ray BLK
  2. Best Male Act: Craig David, Lemar, Wiley, Wretch 32, Tinie Tempah, Reggy N Bollie, Rough Copy, Michael Kiwanuku, Stormzy, Krept&Konan, Dizzie Rascal, Avelino, Akala
  3. Best Unsigned Act: Jango and ThaFirst, Alonzo, Dee Ajayi, Shylo soulstar, Kimberley SK, Moelogo, Wey-Mi, Ani, Bella Jackson, Kelvin Aromana, SHiiKANE,
  4. Best Female Gospel Act: Sandra Godley, Sis Maneli, Tose, Mo Adiah, Anastasia Baker, Precious Ngwu, Natasha Campbell, Phemo Snatcha, HenriSoul, Rebekah Parkes Mabel Agbenorto, Eloho Efemuai, Syvia Ajayi, Dess, Minista Jaiho, Shola Victor-Sajowa, Ayo-Dele , Kylie Gbokolo
  5. Best Gospel Group: The Anointed UK, Dot&Darryl, Portsmouth Gospel Choir, London African Gospel Choir, The Keepers
  6. Best Male Gospel Act: Mario Ajavon, Cerose, Anthony Williams, Atta Boafo, Sam Fred, Sam Adebanjo, Eric Reverence, Andrew Bello, Daniel Twum, CalledOut Music, Makpo, Christian.K, JayJayBorn2Sing, Zangi, Min Taf
  7. Best International Gospect Act: Sinach, Uche Agu, Ada, Papa Denis, Billie Olela, Beth Jesus, Rebecca, Mary Ade, Darlene Madu
  8. Best International Act: Jhené Aiko, Jason Derulo, Alicia Keys, Drake, Kelis, Beyonce
  9. Best International Female African Act: Efya, Vannessa Mdee, Akothee, Yemi Alade, Kassila Kay, Tiwa Savage, Butera Knowless, Lira, Zahara, Kan2, Victoria Kimani, Seyi shay, Kissilâ Kay, Angela Kalule,
  10. Best International Male African Act: Jay Rox, Tay Grin, Reekado Banks, Kiss Daniel, Martse, Timi Dakolo, Ali Kiba, Eddy Kenzo, Diamond Platnumz, Maleek Berry, Shattawale, Deng, Sarkodie, Stonebwoy, Sauti Sol, Flavour, Patoranking, Eric Geso, Dan Lu, Kell Kay, Falz, Kalifah Aganaga,
  11. Best UK Female African Act: AVM, Kleo, Tsungai Tsikirai, Melisa Kibathi, May 7, Ada snoop, SHiikane, Angel SBL, Mistony, LeaHabz, Lily Kyeyune, Bella Mubiru, D. Buyinza, Abigal Powers, Lyton Namubiru
  12. Best UK Male African Act: Hyper Hype, Alonzo, Mazi Chukz, Stunner Gee, Yemi Rush, Valentine, Tracer, Georgy K, K Weezy, Moelogo, Vjoj, Kuklee, Mc Moseh, Kitoko, Wool Betah soulja, Kiyaye Crew, Jean Brown, JoeStreet, GeorgeWill Dive, Paddy Dee, iLLamadi
  13. Best Newcomer African Act: Inkra Debelle, Johnson Orchid, Young Pharaoh, Ike Chuks, The-Rebirth family, Wool Betah Soulja
  14. Best Reggae Act: Stylo G, Takana Zion, Etana, Chronixx, Tarrus Riley, Mandee, Rootz Underground, Natty, Joseph Israel, JayJayBorn2Sing,
  15. Best International Reggae Act: Tarrus Riley, Chronixx, Jah Cure, Busy Signal
  16. Best African Legend: JJC, Angeliqu Kidjo, Jose Chameleone, Majek Fashek, Yvonne Chaka Chaka, 2Face Idibia, Dbanj
  17. Best Music Producer: Mictizzle, Femi Iloyi, Kieyan Iloyi, Maleek Berry, Dj Coublon, Masterkraft, Jay Pizzle. P2J, Ligget Modungwa, Eaaron Quacoe
  18. Best Music Video Director: Director Q, Clarence Peters, Teddy Dankira, Mr Moe Musa, Dego Visionz, Director X, Christabell Leonard Peters, Paul Gambit, Eric Myers, Vjoj, Femi Iloyi, Rouchen Iloyi, Tee Kay
  19. Best Music Video Producer: NangTV, Bosss Media, CAPital Dream Pictures
  20. Best Music Video: Kidogo( Diamond Platnumz ft Psquare), Mwana(Alikiba), Chipapapa(Tay Grin ft 2Baba), Mungo Park(Korede Bello), Airbrush(Seyi Shay), Africa(Yemi Alade ft Sauti Sol), Na Gode( Yemi Alade), African Child(Inspired Pintinz), Teddy Dankira(Dankira), Loke(SHiiKANE)
  21. Best Record Label: Fero Records, Marvin, Rock Steady Movement, Babycamp Records, Thapzation Records, M.A Records
  22. Best Musician: Ben Audu, Sheku Kanneh-Mason, SaxAngel Gabriel, Ben Ousu, Mike Aremu, Peter Olatunde Adeshile, Niran Obasa, Kelvin Aromana, Martin Chims, Patrick White, Jerry Brown, Lekan Shobiyi

Dance

  1. Best Dance Act: Ghetto Kids, MLM Dancers, Suela Wilsterman, Ras King Bobo, DC Dance, GOP, Kofi Mingo, Elleviate, Kara Jenelle, Dankira, Izzy Odigie, Fernando Montano, I am Movement, Unity Gang, Ghetto Kids, D3 DANCERS, DANKIRA, Unique silver dancers, MotherLand Dancers, Project G , CEO Dancers. FDC Ladies, High Rollaz, ICSN dance troupe, Sherry Silver
  2. Best Dance Choreographer: Antoine Marc, Sherry Silver, Ghana Boyz, Jeya Raveendran, Omar F Okai, Tomi Idowu, Dance Choreography,Sir Loui, Linton Clarke, Ezinne Asinugo Brenda Dery, Petit Bagaza, Ezinne Asinugo, Suela Wilsterman, Kara Jenelle, Izzy Odigie, Teddy Dankira, Kemi Durosinmi, Sharma Jay

Comedy

  1. Best Male Comedian: Mark Angel, MC Mark, Lateeflovejoy, Julius Agwu, Eric Omondi, Clifford Owusu, King kong MC, Akpos Ogabbe, Aurie Styla
  2. Best Female Comedian: Emanuella, Anne Kansiime, Melanie Gayle,

Radio

  1. Radio Station of the year: Mytic Radio live, African Heritage On Radio, Ruach Radio, Oasis Radio, Pamtengo radio, Colourful radio, Powerextra radio, Tracy J, Ahodwo Radio, ABN radio, Power Global radio, TGM UK, East African Voice, Newstyle Radio Fm 98.7, Nehanda Radio, Naija Fm, Radio Uganda Boston, London Hott Radio, UGN radio, Pamtengo Radio, Inspiration FM, Rinse FM, Power Global Radio
  2. Radio personality of the year: Fikelephi Jackson, Prince ijo ojo- Amas, Steve Chijota, Lady Falern, Sonia Polean, Hyper Hype, Afua Adom, Dj Billy, Timothy Redcup, Jacqueline Matovu and Junior, Dj Charles Munamasaka, Dj Shots, Dj Que, DJ Sparks, DJ SPAQZ, DJ Cymoh & DJ Billy, Princess Ifem, Tracy J, Amy, Lady D, Novena-Chanel, Jai J, Molara, Master Mo, Sandra Godley, DJ Wale and becks beck

Newspapers/Magazines/Blogs/Social Media Group

  1. Best Community Newspaper: African Voice, The Voice, Nyasa Times, Nigerian Watch, Informer East Africa, The Phoenix Newspaper
  2. Magazine of the year: African Dazzle, New African Woman, Womanhood Global, London Le Blanc, Diamond celebrities, BlackNBold Magazine, Diamond Celebrities, YAYA Magazine, Afropulp, NU People, C.HUB, Pearl Woman, Glam Africa, Tropics Magazine, Swish Magazine, Tropics Magazine, Ten 2 Teens, Pause MaG, Mambo Magazine, My Trinity Magazine, Black Hair Magazine, Afronoire, Creme de la Bride,
  3. Journalist of the year: Mark Dwayne, Julius Mbaluto, Noellin Imo, Ayo Akinfe, Delia Innoma, Thom Chiuma, Sophie Ikenye, Danelle Craig, Valley Fontaine, Elizabeth Ohene, Dekan Apajee, Shamlal Puri, Lerato Mbele, Lebo Diseko, Claudia Liza Armah, Seyi Rhodes, Phinnah Chichi Ikeji, Delia Innoma, Faustina Anyanwu, Venicia Stelle Victoire Guinot
  4. Blog of the year: Blackballad.co.uk, Naijamusicmovement.com, curls-aunaturel.com Baronessj.com, Fearlessstoryteller.com, Ukafrolista.com,stelladimokokorkus.com, Antoinespeaks.co.uk, Alexmagaisa.com, Zikoko.com, Africafashion.co.uk, Bougieblackgirl.com, Shoppeblack.com, docbeecee.co.uk, redcarpet-international.blogspot.co.uk, jozyzonline.com, Simply Glamorous, Sleeky Naija, Diaspora Lifestyle, We Plug Good Music, BooshBingBang, Not Just Ok, Kickin’ it with the Kinks, Simply Glamorous Fashion, Ronnie J Health and Beauty, Chizy’s Spyware, The Bespoke Black Book, Gistfactory.com, Bella Naija, Jestinageorge.com, De Avenue, Pappzd, Eka Start Up Cooperation, Linda Ikeji, Bikozulu, Simply Oloni,
  5. Best News Website: The Root, HuffPost Black Voices, Rolling out, The Grio, Black British Bulletin, Bossip, Blacknet UK, Atlanta Black Star, This is Africa, Madnewsuk.com
  6. Best Social Media Community Group(FB): The UK Black Community Network, Kenyans In The UK, UK Southern African Community, Africans In London, Soap Box, Tears of A Woman
  7. Best Cultural Organisation: Dankira Entertainment, Malaika Unique, Bantu Arts, Black History Studies, Flame Lily

Events

  1. Best Events Promoter: Romiam Ents, Grajoh Talent Management, Bernadette Abu, Rainbow Entertainment/promotions, Nah Laugh Entertainment, Jay One Productions, JfSolutions, Exposed Uganda, Richmoond Promos, Danny Promotional, Marketing Ministers UK, Voodoo Entertainment, Smade, Kayo Ent, Cyromas Events, Majuu Events, Lounge Entertainment, Diaspora PR, Therapy Entertainment, Theodora PR,
  2. Event of The Year: Africa Oye Festival, Kitenge Festival UK, The Vintage Red Ball, Afrikafest, Africa Utopia, Lifts Effects, Kenya in the park, Uganda in the park, The Royal Fashion Day Franco Carta, Passion for Motherland, Africa Fashion Week London, Divas Of Color, Miss Pride Of Africa UK, Miss Africa Great Britain,
  3. Best Event Planner: Mohsin Zaigham, Nwanne Campo, Therapy Entertainment, Flora By Grace, Parkers4Events, Event Royale, Tutu’s Balloon

DJ

  1. DJ of the year: Dj Shady, Dj Dubwise, Dj Collo, Dj Unbeetable, Dj Sat, Dj BigMike, Dj Nash, Dj Kasuku, Dj Macpro, Dj Giddie, Dj selector Alvin, Dj Mind The Gap, Dj Wiley, Dj Sonique Dj Mento, Dj Ace, Dj Billy, Dj 279, Dj Alexo, Dj Mac Pro, Dj Fabio, Dj Gabe, Dj Slipa, Dj Bayo, Dj Tallest, Dj Omo White, Dj Whatever, Dj Daddy Ernie, Dj Jerry, Dj Neptune Oladuni, Dj Jp Kairo, Dj Yung Milli, Dj Homeboy, DJ French Kiss, DJ Lady G2, Dj Field, Dj Natty B, Dj Neptizzle, Dj Papa Minnie, Dj General, Dj Ranking Merva, Dj T-Roy Broadcite, Dj Golden Tshuxs, Dj Lungo, Dj Bonz, Dj Herman, Dj AK, Dj Daniro, DJ SPAQZ, DJ Moses, DJ TZ, DJ Kev, Dj Spencer, Dj Sokinder, Dj Little, Dj Kumbi, Dj Nash, Dj Sean, Dj Charlie Sloth,
  2. Best International Dj: Abrantee Boateng, Dj Flash, Dj Spinall, Dj Sparks, Dj Squeezer, Dj Jimmy Jatt, Dj Rachael, Dj Edu, Dj Wil Johnson, Dj Mkhukhwini

Photographers

  1. Best Events Photographer: Arteh Creative, Josh Daniels, Creative Iris Ldn, Ismiles photos, Index Video, Karlton Chambers, Mintt Photgraphy, Javed Ahmed, Auno Famo, Coucou Fotoz Int, Mansoor Ali, Lensi Photography, Grimmy West, B Face, Evette Chiverton, Jesse Gerald, Des Richards, Ola Awosika
  2. Best Fashion Photographer: Chima Luke kafor, Des Richards, Ismiles photos, Soozana Pvan, Jeyash Luxmanan, Mayuran Siva, Arteh Creative, Mintt Photography, Jay Pedram, Tidg Visuals, B Face, I.ONE Photography, Monir Ali, Abi Oshodi

Fashion Designers

  1. Best Male Fashion Designer: Doller Creme, Morts&More, Mark Johnson, Ade clothing, Keye London, 101 clothing, Mustafa Hassannali,emmanuel Nnacks, Alex Alecool Clothing, Aso Global, Ade Bakare, Alecool Clothing, Kitoko, Sola Cash, ROOOI, Zerkaraya Solomon, Flylander Couture, Taibo Bacar, Continent Clothing, Soboye
  2. Best Female Fashion Designer: Chadeton designs, Hamida Mbaga, Modern Heritage, LE Ekaya, Hyness, Catherine Monique, Isatu Harrison(Izelia), Beige Malibu, Le Diamante Couture, Giberky, Hamida Mbaga, Bestow Elan, RAAAH, Daolondon, Kaft Trendz, Ten&Lee, Gracious Alma, HK Creations, ShiiBrit By ShiiKANE, Preby Fumudoh, Janice Charles, Taya Mahachi, Yvonne Yvette, Mam-Maw, Gitas Portal, Adama Paris, Koyawo, D’Piper Twins, Monaa, Tina Lobondi

Stylists

  1. Best Hair Stylist: Barbara Gayle, Dimps Sanghani, Vithya, Sash and Bronze, Vera Samuel, Neusa Goncalves,
  2. Best Wardrobe Stylist: Thiaba Diallo, Leah Adejinmi, VeroFash, Jeanette Young, Giuseppe Nkansah, Ihunna Eberendu

Make-up Artists

  1. Best Make-up Artist: Tisco Beauty, OAH( Ophelia Appiah Hamilton), Renuka MUA, Touched by Racheal, Posh Diva. Taniya Khan, BeAuTy by Nila, Yolanda Shillingford, Vithya, Thiaba Diallo, Sash and Bronze, Grace Ibukunoluwa, Sophia Kharbouch, Lami exquisite makeups, Mahina Make Upm Charisma Crown, Soni Makeovers, Fazezone Mua, Karen Messam, ObanBeauty,
  2. Best Beauty Brand: Iman Cosmetics, Mya Minerals, Shear And Shine, Fashion Fair, Black Opal, MDM Flow, Yana Cosmetics, TLC Naturals, Premae Skin Care, Kitoko

Fashion Choreographers

  1. Best Fashion Choreographer: Julius Reuben, Syed , Rueben Joseph, Leo Johnson, Daniel Hughes, Nehil, Evrin Bashak, Leo Johnson, Nicole Justina Alvarez

Models

  1. Best male model: Benjamin Poku, Tash Tash Tash, VM The Model, Tadelayo sodipe, Champ Imi, Steven St Catherine, Ken Coco, Bill Alvin Eweka, Ovais Khan, Slicker Sir, Rick Walters, Akber Rashid, Llewellyn Livingston, Pavel Diaz, Giuseppe Nkansah, Sam Choudhury
  2. Best female model: Siam Antoinette, Shanelle Banton, Abigail AM Isaac, Ngozi Thompson, Aneeka Williams, Sonia Chohan, Elesha Turner, Rhesa Owusu, Chereena Miller, Eva Apio, Jhenelle Green, Emily Blake, Sheri Yat, Malaika Firth, Grace Bol, Estelle Digridi, Eunice Olumide, Symara Templeman, Toyin Toni, Awa Sanako, Monica Adeng, Maggie Sarai, Vanessa NM, Mulan Itoje, Nyakor Riam, Sandra Nakawunde, Cindy Humphrey
  3. Best Modelling Agency: PDM Agency, Choco Media Models, Face 4 Music, Above & Beyond, Dam Model Management, New Generation Equisite Model Management

Fashion Industry Personality Of The Year: Savita Kaye, Ronke Ademiluyi, Syed Akhar, Kwame Koranteng, Nadeem Salim, Chioma S Onwutalobi, Regina Jere

Beauty Pageants

  1. Best Beauty Pageant: Miss Pride of Africa UK, Mr and Miss West Indies UK, Miss Uganda UK, Miss Africa Great Britain, Miss Malawi UK, Miss Nubian UK, Mr and Miss Black Beauty, Miss Ebony Ambassador, Miss Congo UK, Miss Guyana UK, Miss Trinidad and Tobago UK, The Commonwealth Pageants, Mr Africa International
  2. Best Beauty Queen: Maksuda Akhter, Natasha Mutebi, Aneeka Williams, Janiel Mitchell, Deborah Owiredu, Shana Shenkyire
  3. Best Former Beauty Queen: Inkra Debelle, Jasmine Chavda, Gladys Kyatugire,
  4. Best Beauty Pageant Director: Jacqueline Wabara. Mrs Biggz, Jacqueline Matovu, Fiona and Trishana, Dele Anabowu, Irene Eribo, Sherika Miller

Film Category

  1. Best director: David Kazadi, Noel Clarke, Kunle Afolayan, Toyin Moore, Sammy Ankrah, Patience Chitiyo, Freddy Nwaka, Taiwo Oduala, Nelson Spyk, Adeyemi Lardner, Josh Burton, Ishaya Bako, Malcolm A Benson
  2. Best Lead Actor:Noel Clarke, Paul Van Beaumont, Chuky Venn, Josh Burton
  3. Best Lead Actor(International film): Ibraham Attah, Kevin Hart, Ice Cube
  4. Best Lead Actress(African Film): Ramatu Koroma, Genevieve Nnaji, Angelique Kidgo, Chanade Rabess
  5. Best Lead Actor(African Film): Wale Ojo, Adeyemi Lardner, Oris Erhuero
  6. Best Actress(Theatre Production): Sheila Atim, Dolapo Oni, Mawuyon Ogun
  7. Best Actor(Theatre Production): Danny Sapani, Tunji Kasim, Bimbo Manuel, Jolomi Amuka, Don Warrington
  8. Best UK African Supporting Actress: Sola Kosoko-Abina, Jennen Kamanda, Crystal Ihenachor, Cordelia Emeh, Malisha D Queen, Annalise Amoako
  9. Best UK African Supporting Actor: Danny Eskirne, Ayo Oyebade, Lateef Lovejoy, Godwin Ogbe, George Ogbeide, Oladapo Opayinka
  10. Best UK African Actress: Yolanda Sanda, Toyin Moore, Hellen Atim, Taiwo Odebode, Sarah Okereke
  11. Best UK African Actor: Ken Smart. Malcom A Benson, Nonso Waiwu, Sammy Ankrah
  12. Best International Film: Beasts of No Nation, Ride Along 2, Straight Outa Compton
  13. Best International African Film: Perfect plan 2, CEO, Road To Yesterday
  14. Best UK African Film: Return Of The Don, 69, Golden Love, 2ND Wife, Divine Intelligence
  15. Best UK Film: Brotherhood, Awol, Return of The Don
  16. Best Documentary: Generation Revolution, Hidden Colors 4
  17. Best UK African Rising Star: Vee Nick, Stefan Pierre Mitchell, Taiwo Odebode, Constantine Oueda, Ola Akanni
  18. International Rising Star: Florence Kasumba, John Boyega, Lupita Nyong’o,
  19. Best Short Film: Awol(Dir. Freddy Nwaka), No Images(Dir. Patience Chitiyo), Forget The Pact(Malcolm A Benson), Descent, The Good Son(Dir. Tomisin Adepeju), Beyond Plain Sight(Joseph A Adesunloye), Big Man(Julius Ona), The Dead Truth(Dir. Josh Burton), The Tooth Fairy(David Kazadi)
  20. Best screenwriter/Scriptwriter: Toyin Moore, Freddy Nwaka, Hafiz A Mohammed, Malcolm A Benson, Sammy Ankrah, David Kazadi
  21. Best theatre production: Wakaa The Musical, Les Blancs, Hatch, King Lear
  22. Best Cinematographer: Nelson Spyk, Magda Kowalczyk,
  23. Best Producer: Malcolm A Benson, Freddy Nwaka, Toyin Moore, Hellen Atim, Kunle Afolayan, JOT Productions, Rhoda Wilson, Adeyemi Lardner, Josh Burton, Sammy Ankrah,Gerard Saint Guillaume

TV Category

  1. Best Actress: Ellen Thomas, Diane Parish, Tameka Empson, Sair Khan
  2. Best Actor: Chucky Venn, Richard Blackwood, Nitin Ganatra, Ashley Walters, David Ajala
  3. Best TV Station: BEN TV, VOX AFRICA, Nollywood Movies, TVC
  4. Best TV Show: The Magazine Show, BBS, Lifestyle, Woman, Career Nuggets, The Just Eve Show, The Buzz
  5. Best TV personality: Angela Griffin, Jamelia, Reggie Yates, Ronke Phillips,
  6. Best presenter: Ria Hebden, Adesope Olajide, Goldiva, Leah Charles, Lebo Diseko, Claudia Liza Arma, Sophie Ikenye, Lukwesa Burak, Cindy Humphrey
  7. Best Webseries: BattaBox, Mark Angel Comedy, Soapbox, Omoiyaseri & You, Hot Pepper, Meet The Adebanjos, Trim, All about McKenzies, Venus Vs Mars, Unfamous, Redemptions, Brothers With No Game, Reckless,
  8. Best online TV: Afro Films TV, Greenwich TV, Fancy TV, Sleeky Naija, gotkushTV, Battabox, Paps TV, Pearl Chat TV Black Visions TV, iROKO TV, Fusion TV, SBTV, Disk&Jockey Media, 2HBTV , Cut The Chat, SMETV, SoulCulture TV, Tropical FM TV, Zimbo Live TV, Link Up TV, GRM Daily
  9. Best TV Series: Daddy’s Girls, Jenifa’s Diary, Housewives and girlfriends

Voice Over Artist:Natalyia Roni, Faridah Rimmer, Bola-Wola Makinde

ART Category

  1. Best Spoken Word Artist/Poets: Lemn Sissay, Emi Mahmoud, Vivian Timothy, Beyonder, Maureen Elizabeth Worrell, Nairobi Thompson, Princess Latifah, Jean Breeze
  2. Best Art Director: Arteh Creative, Reuben Joseph, Nadim Salim, Syed , Julius Reuben,
  3. Best Author: Mel Mbondiah, Sally Williams, Ola Zaccheus, Yetunde Juliet Adeshile, Sheun Oke, Morenike Ajayi, Ferdinand Lawson, Dr Paa Kofi Tinagyei, Jonathan Adzookpe, Bishop Kingsley Akoto-Bamfo, Onye Kingsley, Dr Nicoline Ambe, Richard Paa Kofi, Botchwey, Njabulo Moyo, Gamel Sankarl Dr Ava brown, Bernie Kerr, Richard Oluyinka, Moses ogedengbe, Mylo Freeman, Namwali Serpell, Jenice Revers,Fredericka Charles, Deji Yusuf, Julian Hall, Diane Hall, Debbie Martin-Garcia, Moral Harrison, Ian T Sebas, Scotty Unfamous, Ella December, JC Johnson, Emmanuel Woyome, Emmanuel Ansah, Ernest Moses, Norma Gregory, Adafa Taharqa Nicol El/Olu Soju Lapite, Charis M B King, Ibitola Ojoye Adebayo, LaShunda Leslie-Smith, Joanna F Amoako, Marcelline Mudisi-Robinson, Andrew Wutawunashe, Emeka Anyanwu

BEST AGENCY:

1. The Hilton Agency

2. Face4Music

3. Mahogany Models

4.Demus Castings

5. The Casting Dojo

6. GTM Models

7.PDM Agency

8. MNI


BEFFTA (Black Entertainment Film Fashion Television Arts Sports And Leadership) awards founded by the inspirational Dr Pauline Long is celebrated 8 years of honouring industry personalities and global leaders in the UK and beyond.



PICTURES FROM THE NOMINATION NIGHT

BEFFTA 2016  NOMINEES LIST

BEFFTA 2016  NOMINEES LIST

BEFFTA 2016  NOMINEES

BEFFTA 2016  NOMINEES LIST

BEFFTA 2016

See more pictures on our Facebook Page here 

VOTING WILL BEGIN ON THURSDAY 15/09/2016 AND CLOSE ON SUNDAY 16/10/2016

RELATED ARTICLES

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Hon Phillips Olubunmi Emmanuel councillor representing the good people of ward f1 surulere local government legislative council Nigeria on 22yrs Old Young Nigerian becomes youngest Councillor in the UK
Elizabeth umoru, business name ELIXIR'S EMPORIUM on Meet Lola Ibekwe CEO Libeks Beauty Consultants!
rawlings chenuka on
Sarah Emefa Adjei on
Doris s akpan on
Silver on
W Lloyd on
David on
Princess Toyin Onagoruwa on
emmanuel d hassan on
janet on
Segun on
L O on
Ronke on
Eric London on
Ola Ayeni on
aloys louis bodi on Diva Ambassador finalists 2015!
Ade on
Mendi on
rose umana on
Linda on
Hileni on
Bishop Ekong on
Adebimpe Temitope B on
Joshua Agboola on
Ayo Fash on
Onwa on
Emma on
Ayaba on
Roli maku on
DZhimel on
lil tee on
Noel on
Ademola Neil on
hrh on
maquin ebeama on
bella obi on LABO MOVIE HIT AGAIN!
Ayo Oyebade on OFFICIAL PRESS RELEASE!
Yisa Olufemi Sanni on LABO! “LIFE IS A JOURNEY”. MOVIE