AMAA 2019: Full List of Winners at the 15th Edition of Africa’s Biggest Movie Award

0
268
Spread the love
Reading Time: 5 minutes

On the night of Sunday, October 27,  the 15th edition of the African Movie Academy Award (AMAA) held at the Landmark Event Center in Lagos — and it was indeed a night full of winners for stakeholders in the movie industry.

Multi-talented actress, Lala Akindoju, comedian Funnybone and lead broadcaster Lorenzo Menakaya  played host at the 2019 edition of the AMAA. And with the trio at the helm, it was indeed quite an unforgettable night for guests in attendance.

Here is the full list of actors and actresses that made away with one prestigious award or the other after emerging winners of their nominated categories

1. Michael Anyiam Osigwe Award For Best Film by an African-Born Director Living Abroad

 Julius Amedume – Rattlesnakes (WINNER)

Tosin Coker – Lara and the Beats

 Robert O. Peters – Makeroom

2. Best Diaspora Short Film

 Bail (UK) ( WINNER )

 Oath Bound (UK)

Fevah (USA)

 I Am Superman (Brazil)

3. Best Diaspora Documentary

Wax Print 1 FABRIC, 4 continent (UK)

The Guardian of No Return (Guadalope)

Dare to Dream (USA/CUBA)

Drugs as Weapons Against Us (USA)

My Friend Fela (Brazil) ( WINNER )

4. Best Diaspora Narrative Feature

Nine Nights (UK)

Olympia (USA)

Traffik (US)

Hero (Trinidad and Tobago/Canada)
( WINNER )

Sprinter (Jamaica)

5. Best Achievement in Production Design

Redemption (Mozambique) ( WINNER )

Rafiki (Kenya)

Ellen, The Ellen Parkies Stories (S. Africa)

Urgent (Morroco)

Burial of Kojo (Ghana)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Mercy of the Jungle (Rwanda)

Delivery Boy (Nigeria)

6. Best Achievement in Costume Design

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Light in the Dark (Nigeria)

Rafiki (Kenya)

King of Boys (Nigeria)

Lara and the Beats (Nigeria)

Urgent (Morocco)

Mabata Bata (Mozambique)

Mercy of the Jungle (Rwanda) ( WINNER)

7. Best Achievement in Make-Up

Makeroom (Nigeria)

Gold Statue (Nigeria)

Veronica’s Wish (Uganda)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Before the Vows (GHANA)

Mercy of the Jungle (Rwanda) ( WINNER )

The Burial of Kojo (Ghana)

8.  Best Achievement in Soundtrack

Subira (Kenya)

Mabata Bata (Mozambique) ( WINNER )

Farewell Ella Bella (S. AFRICA)

Mercy of the Jungle (Rwanda)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Lara and the Beats (Nigeria)

The Delivery Boy (Nigeria)

Redemption (Mozambique)

9. Best Achievement in Visual Effects

Makeroom (Nigeria)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Knockout Blessing (Nigeria) ( WINNER )

Mabata Bata (Mozambique)

The Delivery Boy (Nigeria)

The King of Boys (Nigeria)

Burial of Kojo (Ghana)

10. NFVCB Award For Best Nigerian Film

The Delivery Boy

Lara and the Beats

Makeroom

King of Boys ( WINNER )

Gold Statute

Up North

Knockout Blessing

11. Best Documentary

Djambar, Sembene the Unsubmissive
(Cameroun)

The State Against Mandela (South Africa)

Golden Fish, African Fish (Senegal)

Skin (Nigeria)

Khartoum Offside (Sudan) ( WINNER)

Le loups d’or de Balole (Burkina Faso)

Sur Les Traces de Mamani Abdoulaye
(Niger)

No Gold For Katsaka (Burkina Faso)

Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)

12. Ousmane Sembene Award For Best Film in an African Language

Makeroom (Nigeria)

Mabata Bata (Mozambique)

Rafiki (Kenya) ( WINNER )

Bahasha -The Envelope (Tanzania)

Azali (Ghana)

13. Efere Ozako Award For Best Short Film

The Fisherman (Ghana)

A Tune of Kora (SENEGAL) ( WINNER )

ICYASHA (Rwanda)

NAMOW2018 (KENYA)

Vagabond (GHANA)

Measure of a Woman (SA)

Mma Moeketsi (SA)

Motswakwa (BOTSWANA)

Tonight’s Opening Act (EGYPT)

Hello Rain (NIGERIA)

14. Best Achievement in Sound

The Last Victim (S. Africa)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Makeroom (Nigeria)

The Delivery Boy (Nigeria)

The Burial of Kojo (Ghana)

Urgent (Morocco)

Mabata Bata (Mozambique) ( WINNER )

Redemption (Mozambique)

15. Best Achievement in Cinematography

Nabata Bata (Mozambique)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)
( WINNER )

Mother, I am Suffocating, This Is My Last Film About You (Lesotho)

Redemption (Mozambique)

Rafiki (Kenya)

Delivery Boy (Nigeria)

The Burial of Kojo (Ghana)

Redemption (Mozambique)

16. Best Achievement in Editing

The Delivery Boy (Nigeria)

The Burial of Kojo (Ghana)

The Last Victim (S. Africa)

Rafiki (Kenya) ( WINNER )

The Gold Statute (Nigeria)

Diamond in the Sky (Nigeria)

Mercy of the Jungle (Rwanda)

Sew The Winter To My Skin (S. Africa)

17. Best Achievement in Screenplay

The Delivery Boy (Nigeria)

The Last Victim (S. Africa)

Rafiki (Kenya)

Diamond in the Sky (Nigeria)

Gold Statute (Morocco)

Lara and the Beats (Nigeria)

Redemption (Mozambique) ( WINNER )

Up North (Nigeria)

18. Best Animation

Kitwana Journey – Kenya

Choices – Nigeria ( WINNER )

Isolated- Kenya

Afrogames – Burkina Faso

19. Best Young/Promising Actor

Youssef Alaoui (Ayoub) URGENT

Angel Onyinyechi Unigwe (Adaeze) LIGHT IN THE DARK

Cynthia Dankwa (Esi) BURIAL OF KOJO (WINNER )

Emilio Bilo (Azarias) Mabata Bata

Jamma Ibrahim (Amir) The Delivery Boy

Catherine Credo (Neema) Fatuma

20. Best Actor in a Supporting Role

Remilekun “Reminisce” Sarafu (Makanaki) King of Boys

Jarrid Geduld 9 (Abie) Ellen, The Ellen Parkies Story ( WINNER )

Zolisa Xaluva (Wyatt Earp) Sew the Winter to my Skin

Kanayo O. Kanyayo (Chief Otuekong) Up North

Kobina Amissah-Sam (Kwabina) The Burial of Kojo

Bucci Franklyn (Dagogo) Knockout Blessing

21. Best Actress in a Supporting Role

Eniola Shobayo (Vivian) Knockout Blessing

Linda Ejiofor (Oby) Knockout Blessinga

Kndyse McClure (Golden Eyes) Sew the Winter to My Skin

Adesua Etomi (Kemi) The King of Boys (WINNER )

Joke Silva (Mama Jumoke) Light in the Dark

Arlete Bombe (Mia) Redemption

22. Best Actor in a Leading Role

Gabriel Afolayan Gold Statue

Joseph Otsiman (Kojo) The Burial of Kojo

Chinedu Ikedieze (Big Chi) Lara and the beats

Jimmy Jean Louis (Robert McQueen)
Rattlesnakes

Gil Alexandre (Bruno) Redemption

Marc Zinga ( )Mercy of the Jungle)
( WINNER )

Ezra Mabengeza (Samson) Sew The Winter To My Skin

Ayoub Bombwe ( Mwanyusi ) Fatuma

23. Best Actress in a Leading Role

Sheila Munyiva (Ziki) Rafik

Rita Dominic (Jumoke Arinze) Light in the Dark

Jill Levenberg (Ellen) The Ellen Parkies Story

Beatrice Taisamo (Fatuma) Fatuma

Seyi Shay (Lara) Lara and the Beats

Sola Sobowale (Eniola) King of Boys ( WINNER )

Jemima Osunde (Nkem) The Delivery Boy

Samantha Mugatsia (Kena) Rafiki

24. Best Director-First Feature Film

Blitz Bazawule – The Burial of Kojo (Ghana) ( WINNER )

Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The
Delivery Boy (Nigeria)

Sippy Chadha – Subira (Tanzania)

Nicole Amarteifo – Before the Vows
(Ghana)

25. Best Director

Wanuri Kahui – Rafiki (Kenya)

Adekunle “Nodash” Adejuyigbe – The
Delivery Boy (Nigeria)

Daryne Joshua -Ellen, The Ellen ParkiescStory (South Africa)

Jahmil X. Qubeka – Sew the Winter to My Skin (South Africa) ( WINNER )

Kemi Adetiba – King of Boys (Nigeria)

Mohcine Besri – Urgent (Morocco)

Mickey Fonseca – Redemption (Mozambique)

Joël Karekezi- Mercy of the Jungle
(Rwanda)

26. Best Film

Rafiki (Kenya)

Mercy of the Jungle (Rwanda) ( WINNER )

The Delivery Boy (Nigeria)

Ellen, The Ellen Parkies Story (S. Africa)

Sew the Winter to My Skin (S. Africa)

Redemption (Mozambique)

King of Boys (Nigeria)

Urgent (Morocco)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.